- Sektör
- Çimento ve inşaat
- Endeks
- BIST 30
- Ödenmiş sermaye
- 6,0 mr TL
- Ana ortak
- Tara Holding Anonim Şirketi · %49,8
- Sonraki bilanço
- 9 Aylık 2026 · en geç 9 Kasım 2026
Enka İnşaat (ENKAI), 2026 yılının 2. çeyreğinde 15,0 milyar TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %2,7 azaldı, hasılat reel olarak %7,3 arttı.
Kaynak: KAP · tarihinde güncellendi · yöntem
Tek bakışta ENKAI
| mr TL | 2Ç26 | 1Ç26 | 4Ç25 ≈ | 3Ç25 | 2Ç25 | Son 12 ay | Seyir |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gelir tablosu | |||||||
| Hasılat | 48,9 | 35,8 | 47,5 | 44,6 | 34,5 | 176,9 | |
| Brüt kâr | 8,6 | 9,1 | 10,9 | 8,7 | 9,5 | 37,2 | |
| FAVÖK | 7,2 | 8,1 | 10,0 | 8,4 | 9,1 | 33,6 | |
| Esas faaliyet kârı | 5,7 | 6,5 | 8,2 | 7,3 | 8,0 | 27,7 | |
| Net kâr | 15,0 | 3,4 | 9,9 | 10,7 | 11,7 | 39,1 | |
| Nakit akışı | |||||||
| İşletme faaliyetlerinden nakit | 6,8 | 2,1 | 10,1 | 7,6 | 6,2 | 26,6 | |
| Yatırım harcaması | −2,9 | −3,0 | −1,2 | −2,5 | −1,8 | −9,6 | |
| Serbest nakit akışı | 3,9 | −0,9 | 8,9 | 5,1 | 4,4 | 17,0 | |
| Bilanço · dönem sonu | |||||||
| Toplam varlıklar | 542,8 | 507,0 | 493,1 | 467,8 | 432,6 | 542,8 | |
| Özkaynak | 410,8 | 386,6 | 373,2 | 354,4 | 328,4 | 410,8 | |
| Finansal borç | 7,6 | 7,0 | 6,9 | 5,7 | 5,6 | 7,6 | |
| Nakit ve benzerleri | 179,9 | 190,8 | 220,2 | 152,9 | 131,8 | 179,9 | |
| Net borç | −172,3 | −183,8 | −213,3 | −147,2 | −126,1 | −172,3 | |
| Oranlar | |||||||
| Brüt marj | %17,6 | %25,4 | %22,9 | %19,4 | %27,5 | %21,1 | |
| FAVÖK marjı | %14,7 | %22,5 | %20,9 | %18,9 | %26,3 | %19 | |
| Net kâr marjı | %30,7 | %9,5 | %20,8 | %24 | %33,9 | %22,1 | |
| Özkaynak kârlılığı · yıllık | %14,6 | %3,5 | %10,6 | %12,1 | %14,3 | %9,5 | |
| Net borç / özkaynak | -0,42× | -0,48× | -0,57× | -0,42× | -0,38× | -0,42× | |
≈ kümülatif farkla hesaplandı (ör. 12 aylık − 9 aylık). Nakit akışı yalnız kümülatif raporlandığı için hep farkla bulunur. Son 12 ay dört çeyreğin toplamıdır; bilanço kalemlerinde dönem sonu değeridir. Her çeyrek kendi tarihinin parasıyla: çeyrekler arası kıyas enflasyonu da içerir.
Satış ve kâr
Marjlar
Bu çeyrek ne oldu?
Hasılat geçen yılın aynı çeyreğine göre %7,3 büyüdü, net kâr %2,7 azaldı.*
Değişimler geçen yılın aynı çeyreğine göre · 2Ç26 rakamlarından otomatik
- Net kâr (15,0 milyar TL) esas faaliyet kârını (5,7 milyar TL) aşıyor; finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemler etkili.
- FAVÖK marjı %14,7; geçen yılın aynı çeyreğinde %26,3 idi (−11,6 puan).
- Borcundan 172,3 milyar TL fazla nakdi var (net nakit / özkaynak: %42).
FAVÖK beklentinin altında, net kâr %40 üstünde.
Taahhüt segmentinin FAVÖK marjı %21,2'den %3,2'ye düştü; artan petrol maliyetleri baskı yaptı. Net kârı faaliyet dışı kalemler yukarı taşıdı. Uzun vadeli finansal yatırımlar dahil net nakit 5,37 milyar $.
Önceki yılın FAVÖK marjı, hasılat ve FAVÖK'ün yıllık değişiminden hesaplandı.
Satıştan net kâra: her basamakta ne kaldı
* Esas faaliyet kârı 5,7 milyar TL, net kâr 15,0 milyar TL. Aradaki 9,3 milyar TL faaliyet dışında kazanıldı: finansman, parasal kazanç ya da kayıp, vergi ve azınlık payı. Ayrıntı şirketin raporunda.
Kâr nakde dönüyor mu?
Net kâr ve işletme nakdi
Şirket net nakitte
Özkaynak ve net borç
Ölçütlere göre
- Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,42×sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- Kaldıraç sektör medyanından düşük%23,2sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,93×ölçüt: 1,00× ve üzeri
Çimento ve inşaat şirketleri arasında
2Ç26 · Çimento ve inşaat sektöründe, verisi güncel şirketler arasında · şeritte sağ taraf önde, çizgi medyan
- Hasılat büyümesi51 şirket içinde 22.+%7,3medyan +%2,8
- Net kâr büyümesi33 şirket içinde 16.−%2,7medyan −%12,6
- FAVÖK marjı46 şirket içinde 20.%14,7medyan %12,9
- Net kâr marjı49 şirket içinde 1.%30,7medyan %3,6
- Özkaynak kârlılığı51 şirket içinde 8.%14,6medyan %3,8
- Net borç / özkaynak53 şirket içinde 1. (düşük olan önde)-0,42×medyan 0,06×
- Kaldıraç53 şirket içinde 11. (düşük olan önde)%23,2medyan %41,2
Sektördeki benzerler
Çimento ve inşaat · büyüklüğü en yakın şirketler · son çeyrekBenzerlik yalnız sektör ve büyüklüğe (sanayide hasılat, finansta toplam varlık) göre; iş modelleri farklı olabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Mali tablolar
Geçen yılla karşılaştırma (mn TL)
İki sütun da KAP raporundan. Şirket enflasyon muhasebesi uygulamıyor: rakamlar ve değişim nominal, enflasyonu da içerir.
Kaynak: KAP, 2Ç26 finansal raporu.
Son 12 çeyrek: gelir, kâr, nakit, marj, borç
Son 12 çeyrek
Bir göstergeye dokun, büyük grafikte açılır · Nasıl okunur?kesikli çizgi: son 4 çeyreğin ortalaması (mevsim etkisini düzler) · çerçeve: geçen yılın aynı çeyreği · ≈ soluk: yaklaşık çeyrek (kümülatif farkla) · bugünün parasıyla: her çeyrek 2Ç26 sonu fiyatlarına yaklaşık TÜFE çarpanıyla taşındı; aşağıdaki tablo raporlardaki tutarları gösterir · Kaynak: KAP, 2Ç26
Artılar, eksiler, izlenecekler
Değerlendirme · 2Ç26
Son çeyreğin KAP rakamlarından otomatikOlumlu
2Güçlenen, büyüyen
- Net nakit 172,3 milyar TL (borçtan fazla nakit)
- Serbest nakit akışı pozitif (yaklaşık 3,9 milyar TL)
Olumsuz
2Zayıflayan, risk
- FAVÖK marjı %26,3 → %14,7
- Kârın önemli kısmı esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)
Kontrol listesi · 2Ç26
Puan değildir; her satır tek bir göstergeye bakar. Yatırım tavsiyesi değildir. Nasıl okunur?Büyüme (geçen yılın aynı çeyreğine göre)
- ✓Hasılat reel olarak arttı+%7,3 · ölçüt: geçen yıla göre reel artış
- ✗Net kâr azaldı−%2,7 · ölçüt: geçen yıla göre artış
Kârlılık
- ✗FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğinden düşük%14,7 · geçen yıl %26,3
- ✓Net kâr marjı sektör medyanının üzerinde%30,7 · sektör medyanı %3,6 (49 şirket)
- ✓Özkaynak kârlılığı sektör medyanının üzerinde%14,6 · sektör medyanı %3,8 (51 şirket)
- ✗Net kârın çoğu esas faaliyet dışından (finansman, parasal kazanç ya da tek seferlik)esas faaliyet kârı net kârın %38,1 · ölçüt: en az yarısı (yalnız net kâr artıdayken)
Borçluluk ve likidite
- ✓Net borç / özkaynak sektör medyanından düşük (daha az borçlu)-0,42× · sektör medyanı 0,06× (53 şirket)
- ✓Kaldıraç sektör medyanından düşük%23,2 · sektör medyanı %41,2 (53 şirket)
- ✓Cari oran 1'in üzerinde: kısa vadeli borçlar dönen varlıkla karşılanıyor2,93× · ölçüt: 1,00× ve üzeri
Nakit
- ✓İşletme faaliyetleri nakit ürettiartıda · son çeyrek (≈)
Künye, temettü, sermaye ve KAP
İş modeli
Uluslararası taahhüt işleri, enerji santralleri ve gayrimenkul kiralamasından gelir elde ediyor; güçlü net nakit pozisyonuyla biliniyor.
Künye
- Sektör (KAP)
- İnşaat ve Bayındırlık İşleri
- Halka açıklık (fiili dolaşım)
- %8,1
- Ortaklık yapısı (KAP)
- Tara Holding A.Ş.%49,8
- Vildan Gülçelik%8,0
- Sevda Gülçelik%6,4
- Enka Spor Eğitim Vesosyal Yardım Vakfı%5,9
- Ali Gülçelik%4,5
- Mikado Gayrimenkul Yatırım Ticaret A.Ş.%4,4
- Bilgi Gülçelik%4,3
- Diğer%16,7
- Başlıca endeksler
- BIST 30BIST 50BIST 100BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK 25BIST TEMETTÜ 25
- Pazar
- Yıldız Pazar
- Bağımsız denetçi
- Drt Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş.
Kaynak: KAP şirket genel bilgileri, 1 Kasım 2026.
Temettü geçmişi
Kaynak: KAP kâr payı dağıtım bildirimleri · hisse başı brüt tutarlarBedelsiz sermaye artırımı ve bölünmeler nedeniyle eski yılların hisse başı tutarları bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamayabilir. Yatırım tavsiyesi değildir.
Sermaye artırımları
Kaynak: KAP sermaye artırımı / azaltımı bildirimleriBedelsiz artırımlar pay sayısını artırır; temettü tablosundaki eski yılların hisse başı tutarları bu yüzden bugünkü pay sayısıyla doğrudan karşılaştırılamaz.
Fonlarda
Eylül 2026 sonu · KAP portföy dağılım raporlarıYatırım fonlarının KAP'a bildirdiği portföy dağılım raporlarından (568 rapor okundu, 425 fonda BIST payı var; yalnız haftalık rapor veren serbest fonlar ay sonu haftasının raporuyla). Emeklilik fonları KAP'ta rapor yayımlamadığı için, taranmış görüntü raporlar da okunamadığı için dahil değil. Değerler ay sonu fiyatıyla; veri yaklaşık beş hafta gecikmelidir. Fonların en çok tuttuğu hisseler →
Son KAP bildirimleri
Tüm bildirimler KAP'ta ↗- 14 Ağustos 2026Kâr Payı Avansı Dağıtmama Kararı
- 14 Ağustos 2026 · Finansal raporFaaliyet Raporu 30.06.2026
- 14 Ağustos 2026 · Finansal raporFinansal Rapor
- ENKAI son çeyrekte kâr etti mi?
- Evet. Enka İnşaat, 2Ç26 döneminde 15,0 milyar TL net kâr açıkladı; net kâr geçen yılın aynı çeyreğine göre %2,7 azaldı. Esas faaliyet kârı net kârın yalnız %38 kadarı; kalanı finansman gelirleri, parasal kazanç ya da tek seferlik kalemlerden.
- ENKAI borçlu mu?
- Hayır, net nakitte: 2Ç26 sonunda nakdi finansal borcundan 172,3 milyar TL fazla. Sektör medyanı özkaynağın 0,06 katı.
- ENKAI temettü veriyor mu?
- Evet. Son dağıtım 8 Nisan 2026 tarihinde, pay başına brüt 2,1 TL. Kayıtlı geçmişte 6 farklı yılda temettü dağıttı.
- ENKAI bir sonraki bilançosunu ne zaman açıklayacak?
- 9 Aylık 2026 finansal raporu için yasal son gün 9 Kasım 2026. Şirketler raporu genellikle bu tarihten önce, akşam saatlerinde KAP'ta yayımlar.
- Enka İnşaat ne iş yapıyor?
- Çimento ve inşaat sektöründe. Uluslararası taahhüt işleri, enerji santralleri ve gayrimenkul kiralamasından gelir elde ediyor; güçlü net nakit pozisyonuyla biliniyor.